Mnoho ľudí si to neuvedomuje, ale pravdepodobnosť a štatistika patria medzi najužitočnejšie nástroje na chápanie a predvídanie sveta.

Svet okolo nás je komplexný a plný informácií a aj keď v princípe rozumieme základom toho, čo sa deje, presne to odsledovať, zanalyzovať, spočítať a spraviť predpovede je bežne nemožné.

Predstavte si takúto situáciu. Plánujete si na júl dovolenku pod hory a chcete absolvovať výstup na miestnu horu, ktorý si vyžaduje pekné počasie. Na koľko dní si musíte dovolenku naplánovať, aby ste mali takmer určite aspoň jeden deň pekne?

V princípe rozumieme tomu, ako funguje počasie a technicky vzaté ho dokážeme simulovať a predvídať. No prakticky sa to darí len na niekoľko dní dopredu.

Existuje však aj iný postup, ako naplánovať dovolenku. Pozriete sa na historické dáta, koľko júlových dní v danej oblasti prší? Približne každý tretí deň? Tak to potom znamená, že ak si naplánujem dovolenku na päť dní, tak takmer určite chytím aspoň jeden pekný.

Fotografia: Scott Graham / Unsplash

Namiesto nereálne zložitej exaktnej odpovede, presnej predpovede počasia, sme veľmi ľahko získali predpoveď, ktorá je takmer rovnako dobrá.

Možno vám hneď napadli nejaké ďalšie otázky. Aké je riziko, že počas piatich dní bude stále pršať? Ako často je upršaných dní niekoľko po sebe? Je v počte slnečných júlových dní nejaký dlhodobý trend? Ak ste hneď premýšľali, ako možno našu jednoduchú analýzu zlepšiť a kde sú jej úskalia, tak gratulujem: premýšľate ako aktuár.

Aktuárstvo je vedecká disciplína, ktorá využíva matematická a štatistické nástroje na analýzu rizík. Očividné aplikácie sú napríklad v poisťovníctve či finančníctve, no využiť sa dá všade, kde nás zaujíma vyhodnotenie možných rizík – napríklad v kriminalistike.

Ide o dávne umenie, ktorého korene siahajú až do časov Rímskej ríše a jednu z prvých rigorózne rozvíjaných matematických disciplín. Aj v dnešnom svete preplnenom informáciami má svoje jasné – a veľmi žiadané – uplatnenie. Venovať sa vede o riziku je tak, paradoxne, stávka na istotu.

[Samuel]

PS: Veľa študentov nám tieto roky odchádza do zahraničia, aktuárstvo sa však dá študovať aj na Slovensku, na niekoľkých univerzitách a v niekoľkých mestách. Ich zoznam nájdete tu https://aktuarstvo.sk/studium/

– – –

Príspevok vznikol v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou aktuárov, viac sa o nich dozviete na stránke www.aktuarstvo.sk